Nyitvatartás:
Hétfő - Péntek: 04.00 - 09.00
Szombat: 04.00 - 08.00
Elérhetőség:
Információk:

PIACI RENDTARTÁS

Érvényes: 2012. január 2.-tól


Debreceni Nagybani Piac
4030 Debrecen, Monostorpályi út 33.


A debreceni Nagybani Piac Igazgatósága a Piac Házirendjét a vásárokról, piacokról és a bevásárlóközpontokról szóló 55/2009 (III.13.) Korm. rendelet előírásai alapján az alábbiak szerint határozza meg:


1. A Piaci Házirend a piac területén rendszeresen vagy alkalomszerűen tartózkodó értékesítő, vásárló vagy egyéb gazdasági tevékenységet folytató természetes vagy jogi személyre, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetre kötelező.


2. A házirend a nagybani piac teljes területére kiterjed.


3. A piac szabadtéri árusítóhelyein (szektorok) a közegészségügyi, valamint a forgalomba hozatali szabályok és előírások betartásával a következő termékek hozhatók forgalomba:
- zöldség, gyümölcs, termesztett gomba, az állati eredetű élelmiszerek közül tojás, méz, savanyúság, magvak, palánta, virág, fenyőfa, egyéb.
- egyéb élelmiszerek: tartósított élelmiszer, száraztészta, édes áru, háztartási vegyi áru, papír, műanyagáru, egyéb.
-Növényvédő szerrel kezelt mezőgazdasági termékek csak az élelmezés-egészségügyi határidő letelte után hozhatók forgalomba. Felhívásra az erre vonatkozó nyilvántartást (permetezési napló) be kell mutatni.


4. A piaci árusítóhelyeken értékesítési tevékenységet folytathat,
- az a gazdálkodó szervezet, amelyet a cégjegyzékbe bejegyeztek, és rendelkezik a tevékenységhez szükséges hatósági engedélyekkel,
- az a természetes személy, aki érvényes őstermelői igazolvánnyal (adószámmal, regisztrációs számmal) rendelkezik,
illetve kistermelőként regisztráltatta magát az illetékes hatóságnál (saját termékeit árusítja) és betartja a működésre vonatkozó jogszabályokat és előírásokat, ide értve a piac házirendjét is.


5. A piac területén bérelt egységekben (üzlet, raktár, stb.) kizárólag a bérleti szerződésben meghatározott tevékenység folytatható.


6. A piacon szolgáltató tevékenységet csak az folytathat, aki e célra szolgáló bérleménnyel rendelkezik, és e tevékenysége a bérleti szerződésben szerepel.


7. Minden élelmiszert értékesítőnek biztosítania kell a forgalomba hozott áruk nyomon követhetőségét, címkézését, stb. Tilos az áru eredetét meghamisító átcsomagolás, átcímkézés.


8. A piac nyitva tartása a szezonális igényekhez igazodik.
- A nyitvatartási idő változásáról a kft kifüggesztett közleményben tájékoztatást nyújt.
- Nagy mennyiségű szezonális termék értékesítésére eltérő nyitvatartási rend határozható meg.
- A társaság igazgatója a forgalmi helyzet függvényében jogosult a közzétett nyitási időponttól eltérést engedélyezni.


9. A piacra értékesítési vagy vásárlási, célból behajtó járművek a piaci díjszabásban meghatározott díjfizetésre kötelezettek és a piac pénztárain keresztül hajthatnak be a piac területére. Az egyéb céllal érkezők (Pl.: szolgáltatók), csak külön engedéllyel, az abban foglalt feltételek szerint, díjfizetési kötelezettség nélkül hajthatnak be a piac területére. Ellenőrzéskor a belépésre jogosító kártyákat, illetve a díjfizetést igazoló nyugtát felszólításra az ellenőrzést végzőnek fel kell mutatni.


10. Az árut beszállító járművekről történő értékesítés csak a díjszabás szerinti díj megfizetése esetén lehetséges.


11. A belépődíj megfizetése a piac nyitásától zárásáig egyszeri belépésre jogosít. A piac zárási időpontjáig az értékesítő helyet kiürítve, tisztán el kell hagyni.


12. A piac nyitását megelőzően értékesítési vagy vásárlási céllal érkező járművek az e célra kijelölt várakozóhelyen kötelesek várakozni, a piacfelügyelő által meghatározott rend szerint.


13. A piacon a helyfoglalás, az áruk kirakása, a gépjárművek beállása csak a házirendben, illetve a piacfelügyelő által meghatározott rend szerint történhet. A jogtalanul elfoglalt helyet a jogosult kérésére a foglaló köteles elhagyni. A nyitva tartás alatt megüresedő helyek elfoglalhatók.
- Az árusítóhelyek előre egy vagy több hónapra is lefoglalhatók, de továbbértékesítésük, átengedésük tilos. Az árusítóhelyek a piacnyitvatartási idő alatt a jogosultak rendelkezésére állnak.
- Az elárusítóhelyekről szerződés nem készül, amennyiben a bérlő nem fizeti be a következő hónapi bérleti díjat úgy a helyet az üzemeltető szabadon értékesítheti, ebben az esetben bérlő más helyre nem tarthat igényt.
- A piaci házirend megsértése esetén a helybiztosítási azonnali hatállyal felmondható.
- Az árusítóhellyel rendelkező eladók havibérlettel, illetve nyitás előtti eseti belépőjeggyel a piac nyitása előtt egy órával foglalhatják el árusítóhelyüket.
- A szabad elárusító helyek a bejáratnál kifüggesztésre kerülnek.


14. A raktárral rendelkező nagykereskedő bármikor használhatja piac területét.


15. A helyhasználati jogosultság kizárólag az e célra kialakított, felfestett vonalakkal körülhatárolt, illetve számmal megjelölt területre vonatkozik. Ezen túli területhasználat tilos. Amennyiben a területhasználat (áru vagy göngyöleg kirakodás) a közlekedést zavarja, és ez a felszólítás ellenére ismétlődik, a helyfoglalás felmondható, illetve a piac igénybevételéből kizárható.


16. A napidíjas helyeket a piac zárásakor kiürítve kell elhagyni. A társaság jogosult a záráskor ki nem ürített helyről az ott lévő árut, járművet, eszközt a tulajdonos költségére és veszélyére elszállítani, illetve elszállíttatni, s azokat jellegüktől függően megsemmisíteni, vagy tárolni. Amennyiben az eltárolt áruért, eszközért a tulajdonos 3 munkanapon belül - a tulajdonjog, illetve a használati jog igazolása mellett - nem jelentkezik, a társaság azokat szabadon értékesítheti. A tárolásért a Társaság díjat számíthat fel.


17. A tartós és az alkalmi helyhasználó az általa jogszerűen elfoglalt helyet köteles rendeltetésszerűen használni. A házirend megszegése esetén a piacfelügyelő jogosult felszólítani a helyhasználót a rendeltetésellenes használat azonnali megszüntetésére. Ennek eredménytelensége esetén a piacfelügyelő a helyhasználati jogosultságot azonnali hatállyal megvonhatja, illetve a bérleti szerződés felmondását kezdeményezheti.


18. Az elárusítóhelyet rendszeresen nem használó illetve másnak átengedőktől, az elárusítóhelyet a Debreceni Nagybani Piac visszaveszi.


19. A piacra behozott áruk, értékek megőrzése az áru tulajdonosának, illetve megbízottjának a feladata. Azok hiányáért, megromlásáért a társaság felelősséggel nem tartozik.


20. A nagykereskedelmi raktárhelyiségek és árusítóhelyek, valamint az üzletek és a szolgáltató bérlemények külső homlokzatán az üzemeltető a cég megnevezését, a szabadtéri árusítóhelyen értékesítő tevékenységet folytató őstermelő, illetve kistermelő a nevét köteles jól láthatóan feltüntetni.


21. A piac egész területén (az állandó bérlemények külső falán, szabadtéri árusítóhelyeken, belső utakon, külső bekötő úton, parkolókban és zöldterületeken) cégfelírások, reklámok csak a társaság előzetes írásos engedélyével helyezhetők el, betartva a hatósági előírásokat.


22. A piac területén reklámanyagot, szórólapot csak az ügyvezető írásos engedélyével lehet forgalomba hozni.


23. A targoncákkal rendelkezők kötelesek tűzvédelmi előírásokat betartani és a gázpalackokat az erre a célra kijelölt tárolóban elhelyezni.


24. A piaci közlekedésre a közlekedési jogszabályok az irányadók. A piac területén a feltüntetett sebesség korlátozás érvényes. 5 km/óra.


25. A biztonságos és folyamatos közlekedés fenntartása érdekében TILOS:
- a piac területén a közlekedési utakat, kijáratokat és vészkijáratokat eltorlaszolni gépjárművel, áruval vagy göngyöleggel,
- álló gépjármű motorját járatni vagy a járművet javítani,
- a vásárlói járművel a piac területére árut beszállítani,


26. A vásárlók gépjárműveikkel csak úgy állhatnak meg a piac területén a vásárolt áru elszállítása céljából, hogy a folyamatos közlekedést ne akadályozzák. A forgalom biztosítása érdekében tett felügyelői, illetve biztonsági szolgálati intézkedést kötelesek figyelembe venni.


27. A piac egész területén fokozott gondot kell fordítani az élelmiszer-higiéniai, közegészségügyi, környezetvédelmi előírások betartására.


28. A helyhasználó az árusítóhelyen és annak közvetlen környékén köteles minden szemetet és hulladékot az árusítás ideje alatt folyamatosan összetakarítani és a hulladékfajtára kijelölt tárolóba tenni. A gondatlan vagy szándékos magatartásból eredő szennyezés, valamint a piaci házirend megsértése esetén a kft jogosult a piaci díjszabásban megjelölt takarítási díj felszámítására.


29. TILOS a piacra, illetve az ahhoz tartozó parkolókba behozni hulladékot, romlott árut, bolti szemetet. A rendelkezés megsértése esetén pótdíj szabható ki a környezetvédelmi előírások megsértéséért és ismétlődés esetén a vétkes személy kizárható a piaci szolgáltatások igénybevételéből.


30. Bérlő köteles a napi hulladék gyűjtésére szolgáló edény tartalmát meghaladó mennyiségű hulladékot, romlott árút, csomagolóanyagot (fa, műanyag, papír) fajtánként elkülönítve a hulladékudvarba beszállítani. A hulladék elhelyezéséért a beszállító a mennyiségtől függő külön díj megfizetésére kötelezett.
- TILOS hulladékot, csomagolóanyagot a területén kívül lerakni, vagy a szabadtéren lévő hulladékgyűjtőkbe elhelyezni.
- TILOS a felszíni vízelvezetőkbe, csatornákba olaj, sav stb. beöntése. A csapadékvíz összefolyókba szennyvíz beöntése szintén TILOS.


31. A piacon engedély nélkül kinn hagyott eszközt, árut a Debreceni Nagybani Piac elszállíthatja és megsemmisítheti.


32. TILOS a piac árusításra kijelölt részén kívül (pl. a piaci bekötőúton és a parkolóhelyeken), továbbá a piac szabadtéri árusítóhelyein a nyitvatartási időn kívül adás- vételt folytatni.


33. TILOS a piac működését zavaró magatartás tanúsítása.


34. A piacon értékesítő tevékenységet folytatók (nagykereskedők, termelők) kizárólag hitelesített mérőeszközt használhatnak.


35. A raktárt bérlő vállalkozások a piacon csak működési engedéllyel tevékenykedhetnek . A bérleményt csak a bérleti szerződésben meghatározott vállalkozások jogosultak tevékenykedni. Bérlő a bérbeadó kérésére köteles leadni a dolgozói névsorát.


36. A bérlő felelős a bérlemény üzemeltetésével kapcsolatos hatósági előírások (közegészségügyi, tűzvédelmi, munkavédelmi, érintésvédelmi, vagyonvédelmi stb.) betartásáért. A bérlő köteles gondoskodni a bérleménye területén a rágcsáló és rovarirtásról.


37. A társaság a piacfelügyelő és a biztonsági szolgálat útján ellenőrzi a Piaci Házirend betartását. A bérlő köteles lehetővé tenni a bérlemények rendeltetés szerinti használatának ellenőrzését a Nagybani Piac megbízottja részére.


38. A házirendben foglalt követelményeket, magatartási normákat súlyosan megszegőkkel szemben a társaság a piacról való kitiltás eszközével is felléphet.


39. A piacüzemeltetési feladatok ellátása érdekében a társaság videós térfigyelő rendszert alkalmaz. Erről a piac bejáratánál és területén megfelelő, jól látható módon (piktogrammal is ellátott) tájékoztatást ad. A piacra belépőknek a térfigyeléshez, a felvételekhez és az ezzel kapcsolatos adatkezeléshez történő hozzájárulása a belépéssel, mint ráutaló magatartással megadottnak tekinthető.


40. A piac területén észlelt rendkívüli eseményt a bejárati portán haladéktalanul be kell jelenteni.


41. A piaci házirend a piac beközlekedési pontjainál és a www.hermesz93.hu honlapon tekinthető meg.


42. Ez a Házirend 2012. október 2.-tól lép hatályba.

 

TÓTH ELEK      
  ügyvezető igazgató  

Figyelemfelhívás

A zöldség/gyümölcs forgalmazását, szállítását végző adózóknál a Nemzeti Adó- és Vámhivatal munkatársai rendszeresen végeznek ellenőrzéseket. Munkatársaink az adózás rendjéről szóló 2017. évi CL. törvényben (továbbiakban: Art.), az adóigazgatási rendtartásról szóló 2017. évi CLI. törvényben (továbbiakban: Air.), valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal szerveinek hatásköréről és illetékességéről szóló 485/2015. (XII.29.) számú kormányrendeletben rögzített jogszabályi felhatalmazás alapján járnak el. A revíziók célja a jogszerűen működő adózók támogatása az adójogszabályok megkerülésével érvényesülni kívánó gazdálkodók megfelelő szankcionálásán keresztül.

Őstermelőknek és forgalmazóknak

Tájékoztató a friss zöldség-gyümölcs forgalmazásában résztvevő őstermelők részére:
Minden őstermelő, kistermelő amennyiben a nagybani piacon terméket értékesít mennyiségtől függetlenül köteles regisztrálni a lakhelye/székhelye szerinti illetékes Növény- és Talajvédelmi Osztálynál (Hajdú-Bihar megyében: 4024 Debrecen, Tímár u 17-19.)
A regisztráció egyszeri, kötelező és ingyenes, a kapott regisztrációs számot az ügyfélnek az árusítás helyén magánál kell tartania.
Mentesség: ha a termelő kizárólag helyi kispiacon árul évi 20 tonna összmennyiségig, a regisztráció nem kötelező. A regisztrációs szám hiánya esetén első alkalommal az ügyfél figyelmeztetésben részesül.